29 Aralık 2008 Pazartesi

Kan Taşı


Berberde sakal traşı olan insanların bir defa da olsa, yüzünün kesilmesi ile ilgili bir anısı vardır. Bunun sebebi yüzünüzdeki bir sivilce ya da berberin fazla geveze olması olabilir. Berberler, yüzünüzü kestiğinde, siz berbere ters ters bakarken, onlar size son derece cool bir şekilde "dur abi, şimdi hallederiz" der ve çekmeceden küp şeklinde beyaz bir taş çıkarır ve yüzünüzdeki kanayan yere sürer. Asıl adı aliminyum sulfat olan bu mucizevi maddeye halk arasında kan taşı denir.

Berber kan taşını kanayan yere sürdükten sonra, sürülen derinin gerginleştiğini hissedersiniz. Kan taşı, sürülen yerdeki kılcal damarları büzerek, kan akışını engeller.

Berber, her yüzünü kestiği kişiye çekmecesinden hep aynı kan taşını çıkarıp sürdüğü için, ortada bir hijyen problemi vardır. O yüzden, berberde yeni sakal traşı olmaya başlayan delikanlılara, babaları, "eğer berberde traş esnasında yüzün kesilirse, sakın kan taşı sürdürme, gazete kağıdı yapıştır" diye uyarırlar.

Aslında bu hijyen probleminden berber yerine erkek kuaförüne gitmeye başladığınızda kurtulursunuz. Erkek kuaförleri, bir defa kullanımlık kan taşlarından kullanırlar. Doğal olarak, sakal traşı fiyatlarının içinde, bir sefer kullanımlık kan taşının maliyeti de vardır.
Üstteki resim ise, kan taşının asker versiyonudur. Askeri malzeme satan dükkanlarda bulunur. Ancak, askeriyede en gariban asker bile permatik yerine mach 3 kullandığı için, kan taşı almanın bir gereği yoktur.

1 yorum:

SolaUnitas dedi ki...

Sevgili Runo, yazı ilginç tecrübelere dayanıyor. Çok sevdim. Sevgilerimle
Koçluk Eğitimi